Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 1-3

Σχόλιο
Η Έβερτον με τις πολλές ελλείψεις για ακόμα μια φορά, έκανε μια κακή εμφάνιση ειδικά αμυντικά και γνώρισε την πρώτη της ήττα στην φετινή Πρεμιερ λιγκ απο την Γουέστ Χαμ με 1-3.
  Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11' όταν ο Yarmolenko σκόραρε στην κόντρα ουσιαστικά στην πρώτη επίθεση της Γουέστ Χαμ.Η Έβερτον προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια καλή ευκαιρία σε κεφαλία του Tosun μετά απο σέντρα του Digne.Σαν να μην έφτανε αυτό είκοσι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με σουτ  απο το ύψος της μεγάλη περιοχή έκανε το 0-2.Η Έβερτον άσκησε πίεση και κατάφερε να μειώσει με τον Sigurdsson σε 1-2 .
 Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον συνέχισε να έχει την κατοχή αλλά ήταν φλύαρη και καθόλου ουσιαστική .Με τον Αρναούτοβιτς στην πρώτη ευκαιρία της Γούεστ Χαμ να στο 61΄ να διαμορφώνει το τελικό 1-3.Η Έβερτον συνέχισε να μην έχει λύσεις απέναντι στην άμυνα της Γουέστ Χαμ και αρκετή αστοχία με τον Tosun να σουτάρει αουτ στο 65 απο κοντα.Ενώ ο Niasse είχε δοκάρι μετά απο σέντρα του Digne στο 83'
  Μέτριοι προς κακοί οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας.Με ιδιαίτερα κακούς τους Pickford, Holgate,Schneiderlin και Calvert-Lewin.Aξίζει να σταθούμε στην καλή απόδοση του Digne και το θετικό ντεμπούτο του Bernard.