Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

Έβερτον-Φούλαμ 3-0

Σχόλιο
Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Έβερτον για να κερδίσει με ένα εύκολο 3-0 την Φούλαμ.Η Έβερτον που παρόλο που έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και έχασε και πέναλτι στις αρχές του δεύτέρου κυριάρχησε και έφτασε τελικά στην νίκη και τους τρείς βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα κακό παιχνίδι με πολλές λάθος πάσες και τον διατητη να αφήνει ατιμώρητα μερικά αρκετά σκληρά φάουλ των παικτών της Φούλαμ.Οι Λονδρέζοι είχαν το έλεγχο και δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.Η πρώτη με τον Schurrle όταν μέσα απο την περιοχή σούταρε άουτ.Η δεύτερη στο 42' όταν ο Sassegnon απο το ύψος της μικρής περιοχής, τετ α τετ με τον Pickford, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με την Έβερτον να γλυτώνει την ψυχρολουσια.Αντίθετα η Έβερτον που είχε αργή ανάπτυξη είχε μόλις μια υποψία ευκαιρίας στο 18' όταν ένα δυνατό σούτ του Walcott απέκρουσε δύσκολα ο Bettinelli.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον που μπήκε δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Κυριάρχησε απο τα πρώτα δευτερόλεπτα και έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη.Μέχρι το 51' που ο Calvert-Lewin κερδίζει πέναλτι η Έβερτον έχει χάσει ήδη δύο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει με τον Richarlison και τον Zouma.Tο πέναλτι μπορεί να το χάνει ο Gulfi Sigurdsson όμως 4 λεπτά αργότερα σε νέα επίθεση της ομάδας με ένα όμορφο αριστερό σουτ ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας.Λίγα λεπτά αργότερα η Φούλαμ χάνει την μοναδική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Pickford να μαζεύει την μπάλα απο τα πόδια του Vietto.Λίγα λεπτά αργότερα ο Walcott απο δεξιά βγάζει μια υπέροχη σέντρα στο κεφάλι του Tosun που μπήκε πριν λίγα λεπτά μρ τον Τούρκο επιθετικό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ φέτος.Στο τέλος άλλη μια αλλαγή του Siva έκανε μια επέλαση απο αριστερά αυτή την φορά περίμενη την κατάλληλη στιγμή για να πασάρει στον Sigurdsson με τον Ισλανδό να μην αστοχει και αν διαμορφώνει το τελικό 3-0.