Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 2-0

ΣΧΟΛΙΟ
 Η Έβερτον κράτησε τα καλύτερα για το τέλος και με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο κερδίσε την Κρίσταλ Πάλας και πηρε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο
  Στο πρώτο ημίχρονο δεν είδαμε πολλά πράγματα από τις δύο ομάδες.Στο πρώτο μισάωρο η Έβερτον απλά είχε την κατοχή αλλά δυσκολευόταν να φτάσει ακόμα και σε τελική προσπάθεια.Στο τελευταίο τέταρτό και η Έβερτον αλλά και η Πάλας ήταν απειλιτικές και έφτασαν σε κάποιες καλές τελικές προσπάθειες. Όπως ο Sigurdsson μετά απο 1-2 με τον Coleman και ο Richarlison μετά από κόρνερ είχαν κάποιες στιγμές για την ομάδα μας.Οι Λόνδρεζοι είχαν τις δικές τους  καλές ευκαιρίες μετά από στημένες φάσεις όπως ένα φάουλ με τον Milivojevic και μετά από ένα κόρνερ που κεφαλία του Κοyate βρήκε το δοκάρι από κοντά .
  Στό δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την Πάλας,όμως σε μια προσπάθεια του Zaha στο 59' o Coleman τον ανέτρεψε και έτσι οι Λόνδρέζοι κόντρα στην ροή του αγώνα, παραλίγο να βρεθούν μπροστά στο σκορ.Το πέναλτι όμως που χτύπησε ο Luka Milivojevic απέκρουσε ο Pickford κρατώντας το μηδέν για την Έβερτον.Μια Έβερτον που έχασε ευκαιρίες με τον Walcott και τον Bernard και χρειάστηκε τελικά να φτάσουμε στο 87' λέπτο και η αλλαγή του Silva ο Calvert-lewin να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά απο σέντρα του Lookman.Λεπτά αργότερα ο Keanε έκοψε και με όμορφη μπαλιά βρήκε τον Tosun που έφυγε στην αντεπίθεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 ,δίνοντας οριστικό τέλος στις ελπίδες της Πάλας για θετικό αποτέλεσμα.
   Εξαιρετική εμφάνιση από τις τρεις αλλαγές του Marco Silva τους Lookma,Calvert-Lewin και Tosun που όμως άργησε αδικαιολόγητα να τις κάνει