Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018

Έβερτον-Τότεναμ 2-6

ΣΧΟΛΙΟ
Η Έβερτον συνεχίζει να παραπαίει και σήμερα ταπεινώθηκε κάνοντας την χειρότερη φετινή της εμφάνιση γνώρισε την συντριβή απο την Τότεναμ με 2-6
Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε αρκετά καλά αν και παρουσιαζόταν κάποια αμυντικά θέματα  ήταν ανταγωνιστική και πέτυχε ένα γκολ με την συνεργασία του Calvert-Lewin με τον Walcott να σκοράρει απο κοντά.Ακυρώθηκε κακώς ένα δεύτερο για επιθετικό φάουλ που δεν υπήρχε σε μια φάση που ο Walcott έβγαλε την σέντρα ο Calvert-Lewin έπιασε την κεφαλιά σκόραρε αλλά ακυρώθηκε άδικα ως επιθετικό φάουλ.Λίγα λεπτά αργότερα έγινε η φάση που άλλαξε το παιχνίδι ο Pickford βγήκε να διώξει την μπάλα σε μια φάση που έδειχνε να την έλεγχει ο Zouma οι 2 παίκτες συγκρούστηκαν μεταξύ τους και ο Heung-Min σκόραρε απο εκείνο το σημείο η Έβερτον έπαξε να υπάρχει μέσα στο παιχνίδι μέσα σε αλλά 15 λεπτά δέχθηκε 2 ακόμα γκολ για να τελείωσει το ημίχρονο με 1-3
  Στο δεύτερο η άθλια εικόνα της ομάδας συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα 3 γκολ και να βγάλει μόλις μια στιγμιαία αντίδραση όταν ο Sigurdsson σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ.Δυστυχώς ότι και να πούμε είναι ένα παιχνίδι που δεν αξίζει κριτικής αυτή η εμφάνιση
  Σε ατομικό επιπεδο δεν μπορούμε να μην σταθούμε στην χειρότερη εμφάνιση του Pickford με την Έβερτον σε σημείο να προβλήματίζει σοβαρά η απόδοση του.Λάθη απο τον Σίλβα που ανασταλτικά άφησε Τραγική όλη η αμυντική γραμμή όπως και οι Davies και Gomes.Επιθετικά μπορούμε να πούμε ότι πάλεψαν οι Calvert-Lewin και Walcott στο πρώτο ημίχρονο και ο Sigurdsson στο δεύτερο.