Κυριακή 21 Απριλίου 2019

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0

Σχόλιο
Η Έβερτον πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και κέρδισε με ενα επικό 4-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα παιχνίδι μονόλογο για την ομάδα μας.
  Στο πρώτο ημίχρονο οι μπλε έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά, όταν ο Richarlison μέσα από την περιοχή σούταρε απέκρουσε ο DeGea η μπάλα επέστρεψε ξανά στα πόδια του και σούταρε άουτ.Όμως δύο λεπτά αργότερα σε πλάγιο που κέρδισε η ομάδα ο Digne έστειλε την μπάλα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, ο Calvert-Lewin έπιασε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Richarlison με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ.Η Γιουνάιτεντ δεν έδειχνε να μπορεί να αντιδράσει, περαν απο μια μεγαλη μπαλία που έφτασε μέσα στην περιοχή με τον Rashford να σουτάρει άουτ.Η ομάδα μας κρατούσε την κατοχή και δημιουργούσε καταστάσεις σε μια απο αυτές στο 27'  μια αντεπίθεση ο Gylfi Sigurdsson πήρε την μπάλα απο τον Gueye, στάθηκε έξω απο την περιοχή σουταρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.Η Έβερτον είχε αλλή μια καλή ευκαιρία με τον Richarlsion να σουτάρει πάνω στον DeGea.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον συνέχισε στον ίδιο καλο ρυθμό. Ο τεχνικός της Γιουνάιτεντ Σόλσκιέρ έκανε αλλαγές όμως, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Έβερτον άφησε λίγο παραπάνω χώρο στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά συνέχισε να είναι το ίδιο απειλητική.O Digne με σουτ μετά από κόρνερ στο 56' έκανε το 3-0 για την ομάδα μας. Λίγα λεπτά αργότερα ο Sigurdsson εκτελεί ένα κόρνερ που κατευθυνόταν κατευθείαν στα δίχτυα του DeGea όμως ο Ισπανός απομάκρυνε με το πόδι.Στο 64' ξανά ο Sigurdsson έβγαλε μια υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Walcott που μπήκε στην περιοχή πλάσαρε και διαμορφωσε το 4-0 μόλις στο 64'.Οι κόκκινοι του Μάντσεστερ προσπάθησαν αν αντιδράσουν με ένα σουτ του Martial να φεύγει άουτ στο 70' και άλλο ένα που έπιασε σταθερά ο Pickford στο 86'.Η Έβερτον είχε και αυτή καλές στιγμές μετά τα γκολ, όπως μια σέντρα του Digne που πήγε στον Walcott όμως αυτός δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ.Ενώ στο 81 ο Coleman είχε ένα καλό σουτ που πάλι έπιασε σταθερά ο Ισπανός τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ.
   Σε ατομικό επίπεδο φανταστική απόδοση οι Digne και  Richarlison που δυστυχώς τραυματίστηκαν και οι δύο ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.Φυσικά φανταστικός ήταν και ο Gylfi Sigurdsson που επίσης είχε γκολ και ασίστ.