Κυριακή 12 Μαΐου 2019

Τότεναμ-Έβερτον 2-2

Σχόλιο
Καλή εμφάνιση και εκτός έδρας ισοπαλία για την Έβερτον που τελείωσε την σεζόν φτάνοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας.Οι μπλε έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσαν και να είχαν κερδίσει αν η ομάδα ήταν πιο προσεκτική αμυντικά.
   Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς μια και η Τότεναμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με τον Dyer που εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια μετά από χτύπημα κόρνερ και άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ.Το υπόλοιπο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες για γκολ.Στο 9' ο Keane έπιασε μια κεφαλιά μετά από φάουλ του Sigurdsson αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Lloris.Λίγα λεπτά αργότερα ο Dele Ali λίγο έξω από την περιοχή σούταρε λίγο άουτ για την Τότεναμ. Στην συνέχεια η Έβερτον κυριάρχησε κάνοντας κάποιες ακόμα ευκαιρίες όπως ένα σουτ του Bernard στο 29'  που απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Lloris.Μια κεφαλιά ξανα του Michael Keane  που έφυγε άουτ αλλά και ένα σουτ του Sigurdsson που απέκρουσε ο Lloris.Η  Έβερτον έδειχνε αρκετά επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ανέβηκε ακόμα περισσότερο και κυριάρχησε έχοντας την πρωτοβουλία αλλά και τις περισσότερες ευκαιρίες, ειδικά μετά το πρώτο τέταρτο στο 59΄ ο Tosun πέρασε μια όμορφη μπαλιά μέσα στην περιοχή στον Bernard ,αλλά ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να βρει όπως θα ήθελε την μπάλα που έφυγε άουτ .Στο 69' o Lookman έκανε μια κούρσα πάσαρε στον Sigurdsson o Ισλανδός έδωσε την μπάλα στον Walcott που σκόραρε και έκανε το 1-1.Μόλις 3 λεπτά αργότερα η Έβερτον μετά από κόρνερ του Sigurdsson εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα και ο Tosun από κοντά πέτυχε και δεύτερο γκολ για την ομάδα μας διαμορφώνοντας το 1-2 στο 72' .Όμως λίγο αργότερα η Τότεναμ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή και ο Eriksen μετέτρεψε σε γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 στο 75' .Η Έβερτον προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ είχε κάποιες ημιτελείς ενέργειες και μια καλή ευκαιρία όταν ο Digne έβγαλε μια σέντρα αλλά η κεφαλιά του Tosun στο 82' πήγε στα χέρια του Lloris.
   Σε ατομικό επίπεδο καλή εμφάνιση από Tosun,Sigurdsson και Walcott εκτός τόπου και χρόνου ο Yerry Mina.