Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019

Λίβερπουλ-Έβερτον 5-2

Σχόλιο
Με μια άμυνα ανέκδοτο η Έβερτον δέχτηκε 5 γκολ απο την Λίβερπουλ στην χειρότερη εμφάνιση της σε ντέρμπι του Μέρσεισάιντ εδώ και πολλά χρόνια.
  Το ότι η Λίβερπουλ έβαλε 4 γκολ σε ένα ημίχρονο λέει πάρα πολλά για την τραγική αμυντική λειτουργία της ομάδας μας.Μόλις στο 6' ο Origi, άνοιξε από νωρίς το σκορ τσιμπόντας την μπάλα ανάμεσα από τους Keane και Pickford.Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 17' όταν μια υπέροχη κάθετη του Mane έπιασε ξανά στον ύπνο την άμυνα της ομάδας με τον Shakiri να σκοράρει αυτή την φορά.Η ομάδα μας έβγαλε μια αντίδραση όταν ο Michael Keane έκανε το 2-1 πλασάροντας τον Andrian.Στο 31' μια μακρινή μπαλιά στον Origi έκανε το 3-1 ενώ το 4-1 έκανε ο Mane με σουτ στο 45'. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Richarlison μείωσε σε 4-2 μετά από σέντρα του Bernard.Το 4-2 ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου
  Στο δεύτερο ημίχρονο οι γείτονες που έλεγχαν πλήρως το ρυθμό του αγώνα κατέβασαν το ρυθμό του παιχνιδιού.O Mane έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 5-2 όταν πλάσαρε άστοχα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ (81’), στην επόμενη φάση ο Kean δεν μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στο γκολ όταν σε τετ α τετ  και μια τρομερή ευκαιρία σούταρε άουτ. Ο Wijnaldum στο 90'  αξιοποίησε την μπαλιά του Firmino για το 5-2 στέλνοντας την ομάδα μας στην στην ζώνη του υποβιβασμού!
   Σε ατομικό επίπεδο τραγική η άμυνα λίγος ο Pickford ανύπαρκτα τα χαφ.Λάθος και το σύστημα του Silva που όποιος είδε το πρόσωπο του κατάλαβε ότι ο άνθρωπος νοιώθει ήδη απολυμένος.