Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024

ΛΕΣΤΕΡ ΣΙΤΥ-ΕΒΕΡΤΟΝ 1-1 (ΠΗΡΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΑΘΜΟ-ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ)

Η Έβερτον κέρδισε επιτέλους τον πρώτο της βαθμό στην Πρέμιερ λιγκ κάτω από καταρρακτώδη βροχή, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Λέστερ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πάλι δυνατά στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε χάρη στην υπέροχη ενέργεια χωρίς την μπάλα αλλά και όμορφη κίνηση και εκτέλεση του Ndiaye μετά από κάθετη πάσα του Young στο 12'. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον μπορούμε να πούμε ότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία με τον Lindstrom καθώς ο Ndiaye έβγαλε μια μια σέντρα από την αριστερή πλευρά που τον βρήκε στο πίσω δοκάρι, αλλά αυτός σουτάρει άουτ από κοντά.Η μοναδική στιγμή που έφτασε κοντά στο γκολ η γηπεδούχος ήταν όταν ο Pickford σε μια ασταθή του επέμβασή η μπάλα χτύπσε στο δοκάρι και παραλίγο να την εκμεταλλευτεί ο Vardy .

Το δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ μπορεί να ήταν λίγο καλύτερη αλλά ήταν μάλλον τυχερή που κατάφερε και πήρε το βαθμό. Η Έβερτον έχασε ξανά μια μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Calvert-Lewin. που απέκρουσε ο Hermansen. Έτσι στο 73' ο Mavididi εκμεταλλεύτηκε την αργή αντίδραη των Keane και Tarkowski  στην άμυνα της Έβερτον και απο κοντά σκόραρε το 1-1.

Το θετικό είναι ότι η ομάδα μας πήρε επιτέλους βαθμό το αρνητικό ότι για ακόμα μια φορά έχασε το προβάδισμα που είχε και δύο βαθμούς σε ένα παιχνίδι που βάση εικόνας θα μπορούσε να το κερδίσει.