Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 2-1 (ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΛΑΣ)

Ευτυχώς υπάρχει και η Κρίσταλ Πάλας σε κάθε κρίσιμη στιγμή στην ιστορία μας τα τελευταία χρόνια μας κάνει την χάρη να μην κατέβει στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και να μας βοηθήσει να πάρουμε την νίκη.

Το έκανε το 2021/22 όταν θέλαμε νίκη για να σωθούμε και δεν βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο κέρδιζε με 0-2. Το έκανε και πέρυσι μέσα στην έδρα της σε μια κρίσιμη εποχή με την απειλή της αφαίρεσης βαθμών που έγινε πράξη λίγες μέρες μετά, όταν πάλι έχασε με 2-3 (1-1 τότε το ημίχρονο) .Το έκανε ξανά και φέτος η Έβερτον ήταν κάκιστη ειδικά στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 0-1 μόλις στο 10' και θα μπορούσε να δεχθεί και άλλα γκολ.

Όμως ευτυχώς για την Έβερτον στο δεύτερο ημίχρονο η Κρίσταλ Πάλας δεν βγήκε στο γήπεδο ο Dyche συμμάζεψε την ομάδα βγάζοντας τον κακό Lindstrom και βάζοντας στην θέση του τον Harrison. Ο McNeil έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του σκοράροντας δύο γκολ μέσα σε 7 λεπτά το πρώτο ένα φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή και κάπως έτσι η Έβερτον πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Πρέμιερ λιγκ.