Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

ΈΒΕΡΤΟΝ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 0-0 (Μπορούσε να κερδίσει η να χάσει)

Σε ένα παιχνίδι που η Έβερτον θα μπορούσε να είχε χάσει η και να κερδίσει τελικά το 0-0 έμεινε και μάλλον ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Η Νιούκαστλ ήταν καλύτερη ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Αν και η ομάδα μας σκόραρε σε μια φάση που ο Doucoure ήταν τελικά οφ-σαιντ. Η Νιούκαστλ θα μπορούσε να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις στην πρώτη στο 10' ο Ndiaye έβγαλε το σουτ του Guimarães πάνω στην γραμμή. Ενώ η δεύτερη μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους ήταν όταν σε μια επιπόλαιη ενέργεια ο Tarkowski τράβηξε την φανέλα του Tonali και τον έριξε κάτω. Όμως ο Pickford στο 35' διάβασε σωστά το πέναλτι που ο Gordon άρπαξε την μπάλα για να εκτελέσει (λες και παλεύει να σπάσει κάποιο ρεκόρ αντιπάθειας) και το σκορ έμεινε στο μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας χωρίς να είναι καλύτερη έχασε μια τεράστια διπλή ευκαιρία στο 67' όταν ο Pope απέκρουσε το τετ α τετ του Calvert Lewin και στην συνέχεια από πολύ κοντά ο Gueye κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν υποψίες ευκαιριών αλλά τα τελειώματα ήταν πολύ άσχημα.