Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

The King Luis's Show!

Σε ένα τρελό παιχνίδι, υπό καταρρακτώδη βροχή, η Everton νίκησε τη Blackpool με 5-3, σε ένα παιχνίδι που ο Luis Saha σκόραρε 5 φορές, και στο τέλος μέτρησαν τα 4!

τη συγκεκριμένη στιγμή μάλιστα οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες σχεδόν, με τη Blackpool μάλιστα να έχει έναν πόντο περισσότερο, το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο 2-2, και μέχρι κάποια στιγμή, ήταν ντέρμπι...
Ο Saha άνοιξε το σκορ στο 20' και ο Baptiste ισοφάρισε στο 37'...
Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Coleman άδειασε έναν αμυντικό της Blackpool, πάσαρε στο Saha ο οποίος σκόραρε, αλλά ο Kevin Friend, αυτός ο "διαιτητής", ακύρωσε το γκολ, και έδωσε φάουλ υπέρ της Εverton, έξω από την περιοχή!
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς τρελό, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, και σχεδόν, ότι πήγαινε μέσα έγραφε!
Στο 47' ο Saha το 2-1, στο 62' ο Puncheon και στο 64' ο Charlia Adam το 2-3, ο Saha και πάλι στο 76' και ο Beckford στο 79', έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα, με τον Saha στο 84' να κλείνει το σκορ, και να πετυχαίνει το καρέ των γκολ.
Έτσι, έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία της Premier League που πετυχαίνει χατ τρικ, καθώς εκείνη τη μέρα ήταν 32 ετών και 181 ημερών.
Αυτό ήταν και το τελευταίο χατ τρικ που πέτυχε παίκτης της ομάδας. Πλησίασε ο Nikica Jelavic στον αγώνα του κυπέλλου, εναντίον της Q.P.R. αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι.
Αν είχε μετρήσει το γκολ του Saha, τότε θα είχε μπει σε ένα "κλειστό κλαμπ", οπού ανήκουν 4 παίκτες της Everton, οι Latchford, Eglington, Southworth και Dixie Dean, που έχουν πετύχει 5 ή και περισσότερα γκολ σε έναν αγώνα...

(Στο πρώτο βίντεο είναι τα γκολ του αγώνα, στο δεύτερο είναι και οι φάσεις με το ακυρωμένο γκολ του Saha)