Σάββατο 3 Μαρτίου 2018

Μπέρνλι-Έβερτον 2-1

Σχόλιο
Η Έβερτον απέτυχε ξανά να κερδίσει εκτός έδρας παρόλο που βρέθηκε προηγείται με 0-1 απο το 20'.Τραγικό για ακόμα μια φόρα το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Keane και Williams.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα απο τα καλύτερα της ομάδας εκτός έδρας φέτος, τουλάχιστον ως προς το επιθετικό κομμάτι.Η Έβερτον ξεκίνησε με 4-4-2, με τους Tosun και Calvert-Lewin μπροστά, που όταν όμως η ομάδα αμυνόταν γύριζε σε 4-5-1 με τον νεαρό επιθετικό να πάει στα αριστερά, μπροστά απο τον Martina.Η τακτική έδειχνε να λειτουργεί καλά επιθετικά με την ομάδα να βγάζει αρκετούς παίκτες στην επίθεση, να δημιουργεί φάσεις και να πετυχαίνει γκολ στο 20' με τον Cenk Tosun να ανοίγει λογαριασμό με την ομάδα μας.Η ομάδα δημούργησε δύο καλές ευκαιρίες μετα το γκολ του Τούρκου επιθετικού. Με τον Walcott να μην μπορεί να σκοράρει απο πλεονεκτική θέση.Αντίθετα με την επιθετική λειτουργία στην άμυνα υπήρχαν πάλι τα γνωστά προβλήματα με την Μπέρνλι να χάνει δύο εξαιρετικές ευκαιρίες μάλιστα στην δεύτερη ο Pickford έκανε μια απο τις καλύτερες αποκρούσεις του φέτος κρατόντας το μηδέν σε κεφαλία απο κοντά.
   Στο δεύτερο ημίχρονο η καλή εικόνα επιθετικά, πήγε περίπατο.Η Έβερτον έχανε εύκολα την μπάλα στην μεσαία γραμμή .Μοιραία η Μπέρνλι περιόρισε  την ομάδα μας στα καρέ της και πέτυχε δύο γκολ γυρίζοντας το παιχνίδι και κατακτώντας την πρώτη της νίκη μέσα στο 2018.Χαρακτηριστικό της κακής εικόνας είναι ότι η ομάδα δέχθηκε 12 τελικές στο δεύτερο ημίχρονο έναντι μόλις 3
    Σε ατομικό επίπεδο αξίζει να σταθούμε στην πρώτη καλή εμφάνιση του Cenk Tosun στην κακή των Walcott και Calvert-Lewin.Ενώ πλεόν έχει καταντήσει αστείο να μιλάμε για κάτι που βλέπει όλος ο κόσμος εκτός του Sam Allardyce ότι το αμυντικό κεντρικό δίδυμο των Keane και Williams δεν μπορούν να κρατήσουν το μηδέν και κατα βάση τα γκολ που δεχόμαστε είναι προσωπικά τους λάθη.