Κυριακή 5 Αυγούστου 2018

Έβερτον-Βαλένθια 2-3

Ήττα και στο τελευταίο παιχνίδι πριν την έναρξη της Πρέμιερ λιγκ για την Έβερτον με 2-3 από την ισπανική Βαλένθια.

Η Έβερτον είχε καλύτερη εικόνα επιθετικά απο τα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια, αλλά τα αμυντικά προβλήματα συνέχισαν να υπάρχουν.Η Εβερτον ξεκινησε με τους Stekelenburg,Baines,Jagielka,Keane,Coleman, Schneiderlin,Gueye,Richarlison,Walcott,Sigurdsson και Tosun.Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Rodrigo στο 6'και το 22' ενδιάμεσα η Έβερτον ισοφάρισε με γκολ του Tosun μετά από ωραία ενέργεια του Walcott και του Κeane μετά από κόρνερ του Sigurdsson.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάρκο Σίλβα ξεκίνησε με το νέο απόκτημα τον Digne στην θέση του κακού Baines.Με τον Πορτογάλο τεχνικό να χρησιμοποιεί ακόμη τους Sandro Ramirez,Calvert- Lewin ,Davies,Lookman και Dowell.Με την Βαλένθια να παίρνει την νίκη στο 75'με μακρινό σουτ του Wass.