Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2018

Έβερτον-Μπράιτον 3-1

Σχόλιο
Νίκη με αρκετά καλή απόδοση για την Έβερτον που κέρδισε με 3-1 την Μπραίτον στο Goodison park με δύο γκολ του εξαιρετικού Richarlison και ένα του Seamus Coleman.
  Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε δυνατά και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, όμως οι δύο κεντρικοί αμυντικοί της Μπράιτον ήταν σε καλή κατάσταση και σε συνδυασμό με τον  Sigurdsson που σε δύο περιπτώσεις ήταν άστοχος, η Έβερτον δεν κατάφερε να πετύχει γκολ.Αυτο μέχρι το 26' όταν ο Zouma απομάκρυνε μετα από κόρνερ, ο Sigurdsson πήρε την μπάλα από την μια άκρη του γηπέδου έφτασε ως την άλλη παίζοντας το 1-2 με τον Bernard, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε μια υπέροχη κάθετη στο Richarlison που από πλάγια θέση και με το αριστερό άνοιξε το σκορ.Χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά η ομάδα μας παραχώρησε κάποια κόρνερ και σε ένα από αυτά που εκτελέστηκε με πάσα και μετά μια όμορφη σέντρα το κεφάλι του Dunk ήρθε η ισοφάριση για την Μπράιτον.
  Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε ξανά δυνατά, μόλις στο 48' η ομάδα χάνει διπλή ευκαιρία όταν το σουτ του Gueye βρίσκει στο δοκάρι η μπάλα πάει πλάγια στον Bernard που βγάζει μια παράλληλη με το τέρμα μπαλιά όμως ο Walcott  που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι δεν καταφέρνει να σκοράρει.Αυτό που δεν κατάφεραν οι Gueye και Walcott το έκανε λεπτά αργότερα ο Coleman που πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή από τον Gomes σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ryan.Η Έβερτον συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να αποδίδει ποιοτικό ποδόσφαιρο στο 59' μια κεφαλιά του Keane φεύγει ψηλά άουτ.Στο 61' ένα φάουλ του Sigurdsson δεν βρήκε στόχο.Η oμαδα είναι απειλητική αλλά αρκετά επιπόλαια πριν την τελική πάσα η το τελικό σουτ.Τελικά ήταν ο Richarlison που στο 77' κέρδισε την μπάλα στο κέντρο έκανε μια κούρσα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.Ντεμπούτο σήμερα και για τον Yerry Mina o Κολομβιανός μπήκε αλλαγή στο τέλος στην θέση του Sigurdsson