Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2019

Έβερτον-Λίνκολν 2-1

ΣΧΟΛΙΟ
 Η Έβερτον ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχής Λίνκολν και θα περιμένει την Δευτέρα να μάθει τον επόμενο αντίπαλο της, στο αρχαιότερο ποδοσφαιρικό θεσμό του κόσμου.
   Το πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ανέβασε για τα καλά στροφές μετά το δεκάλεπτο, πέτυχε δύο γρήγορα γκολ.Το πρώτο με σέντρα του Leighton Baines και κεφαλιά του Ademola Lookman στο 12'. Μόλις 2 λεπτά αργοτερα, οι παίκτες της Έβερτον συνδυάστηκαν ωραία ο Sigurdsson πάσαρε κάθετα στον Calvert-Lewin, αυτός πέρασε λίγο πλάγια στον Bernard που πλάσαρε τον τερματοφύλακα της Λίνκολν για το 2-0. Αργότερα ο Calvert-Lewin έχασε μια όμορφη ευκαιρία όταν πέρασε εντυπωσιακά το αμυντικό της Λίνκολν βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση, αλλά το πλάσε του αποκρούστηκε και κατέληξε σε κόρνερ.Εκεί που νομίσαμε ότι έχουμε να κάνουμε με μια σοβαρή Έβερτον που θα διαλύσει την Λινκολν οι διακόπτες έκλεισαν για άλλη μια φορά φέτος και η Λίνκολν άρχισε να βγαίνει μπροστά σε ένα φάουλ ο Zouma με τον Mina έπεσαν ο ένας πάνω στον άλλο και έδωσαν τον χώρο στον Bostwick να μειώσει το σκορ σε 2-1.
  Το δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.Αλλά δεν ήταν αρκετά απειλητική στο πρώτο τέταρτο κάποια καλά μακρινά σουτ όπως του Sigurdsson που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λίνκολν η του Gomes που πέρασε άουτ μέχρι το 60' ήταν οι καλές φάσεις της ομάδας μας. Βρήκε ένα καλό ρυθμό από εκει και μετά, πίεσε με όλους τους τρόπους.Είχε κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Tosun που δεν έπιασε καλά ένα τακουνάκι,  ένα σουτ αργότερα μέσα από την περιοχή ήταν αδύναμο και έπιασε σταθερά ο Vickers μετά από σέντρα του Baines.Άλλο ένα σουτ του Bernard και ένα του Richarlison έφυγαν άουτ. Ουσιαστικά τα πολλά σώματα που είχε η Λίνκλον μέσα στην περιοχή έκαναν δύσκολο το να πετύχει η ομάδα άλλο γκολ.Στο τελευταία 5-7 λεπτά η Λίνκολν βγήκε λίγο μπροστά προσπαθώντας να πιέσει μήπως και πετύχει ένα δεύτερο γκολ χωρίς όμως επιτυχία.
  Σε ατομικό επίπεδο ο Lookman,o Βernard και ο Baines ξεχώρισαν και ήταν οι μόνοι που δεν έδειχναν να κάνουν αγγαρεία.